Bravo Baking uses standard costing to analyze its performance. The data below is provided for your use in determining Bravo s variances. Standard Cost per unit Material Cost (Ingredients) (.5 lbs) Direct Labor Overhead Total During the month, Bravo sold 9,000 loaves of bread and used 4,650 pounds of ingredients.

Bravo Baking uses standard costing to analyze its performance. The data below is provided for your use in determining Bravo s variances. Standard Cost per unit Material Cost (Ingredients) (.5 lbs) Direct Labor Overhead Total During the month, Bravo sold 9,000 loaves of bread and used 4,650 pounds of ingredients. Also during the month, Bravo purchased 5,000 pounds of ingredients at a cost of $22,500. Employees worked a total of 2200 hours and actual labor costs were $19,998

wankerman

Leave a Reply